OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Paušální daň začíná platit od roku 2021. Vyplatí se vám?

Živnostníci se od příštího roku mohou přihlásit k placení paušální daně. Přinést jim má kromě zjednodušení administrativy také daňové úspory. Ne všichni díky ní ale ušetří.

Osoby samostatně výdělečně činné, jejichž roční příjem nepřesahuje 1 milion korun a nejsou plátci DPH, budou mít od 1. ledna 2021 možnost odvádět pouze paušální daň. Senát 19. listopadu 2020 schválil zavedení paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ. Senátoři k návrhu ještě připojili technickou úpravu v rozpočtovém určení daní. K definitivnímu rozhodnutí o konkrétní podobě daně by mělo dojít počátkem prosince.

Návrh Senátu na technickou úpravu rozpočtového určení daní má odstranit výjimku u daně z příjmů fyzických osob placených na základě daňového přiznání. Příjmy z této daně byly do současnosti rozděleny na 40 % určených přímo pro státní rozpočet a 60 %, jež se následně dělily mezi stát, kraje a obce. Zmíněná výjimka bude nyní odstraněna a rozpočty samospráv se budou podílet na 100 % výnosu této daně. Ministerstvo financí senátní úpravu podporuje.

Ihned po dokončení legislativního procesu připraví Finanční správa manuál, jak o paušální režim daně požádat. Půjde o jednoduchý formulář k odeslání na místně příslušný finanční úřad, podotýká Alena Schillerová, ministryně financí.

Přínosem paušální daně má být snížení administrativní zátěže. Přihlásit se k ní můžete dobrovolně, a pokud tak učiníte, zaplatíte pouze jednu měsíční paušální platbu. Čímž budete mít vyřešenou povinnost odvést daň z příjmů, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Stačit vám k tomu bude pouze jeden formulář. Už nebudete muset vyplňovat daňové přiznání ani odevzdávat přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Místo se třemi úřady tak budete komunikovat pouze s jedním, s finančním úřadem. Někteří živnostníci také s přechodem na paušální daň ušetří, mnohým se ale z finančního hlediska nevyplatí. 

Na kolik vás vyjde paušální daň?

Na příští rok vychází paušální daň na 5469 Kč měsíčně. Za celý rok tedy odvedete 65 628 Kč. Paušální daň zahrnuje minimální odvod na zdravotním pojištění ve výši 2393 Kč, daň z příjmů ve výši 100 Kč a navýšený minimální odvod na sociálním pojištění o 15 %. To pro příští rok odpovídá částce 2976 Kč.

Navýšení minimálního sociálního pojištění o 15 % má přinést zvýšení důchodů živnostníkům. Většina si totiž platí jen nezbytné minimum. Vyšší důchodové pojistné má posílit průběžný pilíř a pozitivně ovlivnit důchodový systém. Možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována.

Jestliže splňujete podmínky (váš roční příjem nepřesahuje 1 milion korun a nejste plátci DPH) a rozhodnete se do režimu paušální daně od příštího roku vstoupit, musíte to finančnímu úřadu oznámit nejpozději 10. ledna 2021. Pokud tento termín zmeškáte, nezbude vám, než se do systému přihlásit až v roce 2022.

Přihlášením k dani přijdete o možnost uplatňovat daňové slevy a úlevy